Helgenæs Rundt

Dato: Søn. 3 Maj, 2020 8:00
Sted: Helgenæs

Helgenæs Rundt

Dato:         

Søndag d. 3. maj 2020

Starttidspunkt:

Lørdag kl. 08.00, pakket og klar til afgang fra Hou kajakklub. Mød op kl. 07.30

Sluttidspunkt:

Lørdag kl. 17.00

Sværhedsgrad:

Som udgangspunkt kan alle frigivne deltage. Tempoet vil være let og mageligt.

Længde:

21 km - med nødvendige pauser.

Medbring:

Mad, drikke og tøj mv. til eget brug. Sikkerhedsudstyr medtages fra klubhuset.

Transport:

Klubtrailer samt private biler. Udgifterne deles jf. klubregler.

Turleder:

Allan Petersen

helgenaes rundt 2018 artikel

Start her: https://naturstyrelsen.dk/naturoplevelser/naturguider/helgenaes/sevaerdigheder/ eller med turberetningen fra 2015: https://www.hou-kajakklub.dk/index.php/turberetninger-9113/249-turberetning-fra-helgenaes-rundt

Denne tur er en klassiker i klubben. Især i klubbens første år, var den tit på programmet. Og så forsøgte vi igen i 2013, men der blæste det lidt for meget til at komme rundt. Til gengæld havde vi en god tur i både 2015 og 2018.

Fra Hou Havn køres der til General Ryes skanser (Dragsmur), hvor det afgøres hvilken vej, der roes rundt, eller om der pga. vind og vejr kun kan roes på den ene side af Helgenæs. Se også det medfølgende kort. Der vil være tid til omklædning og evt. en enkelt kop kaffe inden afgang. Omklædning sker i det fri.

Alternativ, hvis der kun kan ros på den ene side, kunne være en tur rundt i Knebel Vig.

Ca. kl. 9.30 startes turen. Herefter deles turen op i etaper med indlagte pauser. Vi skulle jo nødig gå sukkerkolde. Der vil helt sikkert blive stræbt efter at komme i land ved Sletterhage Fyr. Gerne på et tidspunkt, hvor en af hurtigfærgerne har passeret. Det er en spændende oplevelse, når hækbølgen rammer kysten.

Uanset hvordan der roes ud, vil vi komme tilbage til stort set samme sted. Kan være på modsatte side af Dragsmur, men så vil det kun tage 5 minutter at hente bil og trailer.

Turen kan evt. afsluttes med en lille / stor is ved Kalø slotsruin.

Tilmelding sker på www.rokort.dk

 

helgenaes rundt 2018 kort ny

Søg i kalender

Næste i kalenderen

Vis hele kalenderen

STOP OLIEN

Bliv havmiljøvogter og stop olien